Gravelistovy mapy pro Garmin Edge

Pro kvalitní orientaci v terénu na švihu, tréninku nebo v závodě je nutné mít kvalitní mapové podklady. Většina lidí vlastnící produkty od Garminu používá buď jejich základní cyklomapu Evropy (se kterou se ale zřejmě ztratíte v lese) nebo přiloženou TOPO Czech X-té verze. Ty jsou možná fajn na turistických navigacích, ale na malém displeji cyklistického Edge jsou nepřehledné. Ti zvídavější si stahují mapy z Open Street Maps (OSM). To je otevřená platforma, kde každý zaregistrovaný může mapu editovat v reálném čase. Většina z nás sní o tom mít v Garminu něco, co vypadá jako mapy.cz.

V tomto příspěvku se pokusím vysvětlit, jaké možnosti mají majitelé cyklonavigací (řada Edge) od Garminu, jaké jsou jejich výhody a nevýhody a nakonec vám pomůžu najít svatý grál Garmin map – moje vlastní mapy (ala mapy.cz) 😀

Garmin cyklistická mapa Evropy

Jedná se o mapu, kterou získáte automaticky při koupi Garmin Edge a je v zařízení předehrána. Dle popisu Garminu vychází z dat OSM a je pravidelně aktualizována. Možnosti aktualizace zjistíte po připojení zařízení k PC pomocí softwaru Garmin Express. Je možné si nastahovat dle velikosti paměti v zařízení různé části Evropy, případně celoevropské pokrytí. Mapa není příliš podrobná. Aby ji zařízení dokázaly zobrazit je velmi optimalizovaná a ztrácí detaily tvarů. Už vůbec zde nemůžete počítat s nějakou turistickou vrstvou stezek apod. Jako nouzovka je to ale OK a domů na ni trefíte. Na druhou stranu, pokud jezdíte jen na silnici, je plně dostatečná.

Výhody

  • zdarma v zařízení
  • velké mapové pokrytí
  • automatické aktualizace
  • podklad OSM

Nevýhody

  • nejsou podrobné (neobsahují moc lesních cest)
  • vypadají blbě
  • neobsahují turistické značení
  • na gravelu se podle nich moc nedá jezdit v terénu

TOPO Czech v5

Pokud si koupíte Edge z české distribuce dostanete v balení voucher na stažení TOPO Czech mapy příslušné verze (pokud si nakoupíte na Slovensku tak dokonce CZ i SK verzi). Aktuální verze je v5. Jde o optimalizovanou mapu pro turistické Garmin navigace a hodinky. Jde tady o přesný opak garminí cyklomapy Evropy. Jde o velmi podrobnou mapu včetně mnoha POI (points of interests – bodů zájmu), vrstevnic, turistických tras a prostě všeho dostupného, smíchaného pěkně do kopy. Horší je to s aktualizací, kdy TOPO Czech dostává aktualizace jednou za několik let. Jelikož na Edge 840 je poměrně malý displej, na který se většinu času člověk dívá docela z dálky, tyhle mapy mi k srdci nepřirostly (k zápěstí na hodinkách však ano). Často jsem narazil na cestičky, které v reálu neexistují a naopak. A tak moje hledání pokračovalo dál.

Výhody

  • zdarma při zakoupení v ČR nebo SK
  • velká podrobnost (včetně turistických stezek)
  • mnoho bodů zájmu
  • obsahuje i vrstevnice

Nevýhody

  • až příliš podrobné pro Edge
  • vypadají blbě (ale to je individuální)
  • končí cca kilometr za hranicí ČR, takže pro pohraniční jezdce jako já nic moc
  • moc mi na nich nesedí routování
TOPO Czech v5 (v Edge teda vypadá dost jinak)

OSM maps

Teď se vydáváme do vod komunitních map Open street map. Princip jsem popisoval už v úvodu. Jde o otevřenou mapovací platformu, kam může každý přispívat svými editačními vstupy a upravovat mapy, v reálném čase podle toho, jak dobře zná své okolí. OSM je největší topografickou platformou na světě, ale přesto není jejich podklad naprosto vyčerpávající. V území také neustále probíhají změny, které musí některý z uživatelů do OSM zadat. Tím, že fungují na komunitní (dobrovolnické) bázi však umožňují též využívat jejich data bezplatně. Díky tomu vzniklo na jejich základě několik zajímavých map pro Garminy, které si můžete stáhnout a používat zcela bezplatně ve vašem zařízení. Uvedu zde ty nejoblíbenější mezi cyklisty v ČR.

vasam.garmin.cz

Tyto mapy vznikly jako náhrada za komerční produkt Českých Garmin TOPO map a zároveň z potřeby turistických map i pro exotičtější země. Projekt vychází z map od V0174. Byly přidány další podrobnosti, upraven jejich vzhled a vytvořen univerzální generátor pro libovolnou zemi.

Můžete si tedy stáhnout mapy nejrůznějších zemí v dobré podrobnosti. Bohužel na Edge x30 a x40 mi často zamrzaly, pokud měl Edge vypočíst nad mapou trasu. Bylo nutné restartovat zařízení. To v terénu nechceš. Navíc jejich barevné provedení mi nesedí.

Barevné provedení vasam.garmin.cz

Openfietsmap.nl

Nejslavnější OSM mapa pro cyklisty. Je možné si opět stáhnout jakoukoli zemi nebo třeba celou Evropu. Aktualizované jsou asi jednou ročně. Výhodou je, že jsou exportované pro cyklistiku a funguje jim obstojně routování (dávají přednost cyklotrasám a cyklostezkám). Ale opět se mi moc nelíbí jejich barevné provedení. Každopádně na jejich webu je poměrně obsáhlý návod na vytvoření vlastních map. A na architektuře OFM, jak se těmto mapám přezdívá jsem vytvořil mapy vlastní. A pozor! Nemají vrstvu českých turistických tras.

Barevné provedení OFM

GravelistaCZSK mapy pro Garmin Edge

Žádné z uvedených map bohužel úplně nesplnily mé představy a požadavky. Potřeboval jsem mapy, které sahají jako bezešvé dál za hranice ČR (protože žiju v pohraničí) a vypadají „moderně“. I nejnovější Garmin Edge jsou však strojky jakoby z minulého století a tak bylo nutné najít nějaký kompromis mezi barevností, čitelností a velikostí.

Rozsah mapového pokrytí mapy

Voilá. Zde jsou moje mapy k vyzkoušení. Obsahují poměrně široké pohraničí celé ČR a Slovenska. Umožňují si spustit i stínování nebo zobrazit vrstevnice. Mají vrstvu turistických tras pro lepší orientaci v odlehlejším terénu, a také kompletní značení cyklotras a stezek. Barvy vycházejí z mapy.cz. Bohužel Garmin má v zobrazování barev velké mezery a tak jde opravdu o kompromis, který ale nevypadá snad vůbec špatně. Mapy se mi nikdy nezasekly. Jel jsem podle nich bikepackingové několikadenní závody na Slovensku i v ČR a nikdy jsem se neztratil. Aktualizace provádím průběžně dle své potřeby (většinou když v okolí zadám více změn v OSM nebo před velkými závody). Budu moc rád za případnou zpětnou vazbu. Ikony jsem ponechal z OFM, jelikož jsem zatím netrpěl takovou prokrastinací, abych je z mapy.cz překresloval 😀 Mapa je barevně optimalizovaná pro zobrazení v Garmin Edge 840 bez Solaru.

Detail barevného zobrazení (v Edge to vypadá samozřejmě trochu jinak)

Budu taky moc rád, když se přidáte do projektu OSM a stanete se mapovatelem ve svém okolí. Často stačí jen upravovat typy povrchů, ať se my gravelisti nemusíme topit v blátě na nezpevněných cestách.

Pokud by se vám mapy líbily a chtěli byste i jiné části světa, zkuste mě kontaktovat.

Jak mapu nainstalovat do Garmin Edge?

Z odkazu (1 GB, verze 7/2023) si stáhněte .img soubor a celý nahrajte do vašeho Garmin Edge mezi ostatní mapy do složky Garmin (přes USB kabel). Mapu potom spustíte v zařízení v nastavení/Profily aktivity/Navigace/Mapa/Mapové informace. Doporučuji ostatní mapy vypnout a ponechat pouze Worldwide Autoroute DEM a Gravelista CZSK mapu.

3 Comments

  1. Já jsem nakonec zůstal u TOPO Czech v5, když jsem je dostal s navigací. Podrobnost mapy se dá částečně ovlivnit v nastavení navigace. Některé věci se dají dokonce vypnout úplně, například názvy ulic. Je to ale super iniciativa. Mapy jsem si stáhl a vyzkouším je.

    • Ahoj Michale, vyzkoušej a budu rád na zpětnou vazbu. čekal jsem s aktualizací jak to garmin uzavře s „tlustými“ čarami a vyexportuju verzi 2024. Pro mě je tam i zásadní to, že je mám zadarmo a vyexportuju si o potřebuju, včetně teda toho pohraničí, které já fakt potřebuju k životu.

      • Byl jsem projet a super. Pocitově mi přijde, že obecně prvky krom cest jsou méně kontrastní, takže cesty lépe vyniknou. Co by se mi líbilo, a nevím, jestli to je, by bylo ztučnění turistických tras. Ještě jsem potom narazil na problém, že nějaký typ cesty má skoro stejnou barvu jako naplánovaná trasa. Ale to jsou problémy, kterými trpí i TOPO Czech. Technicky potom když jsem si mapu nainstaloval, a chci do nastavení mapových podkladů, navigace mi asi na 15 vteřin zamrzne.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *